Hipoturistika

Národný žrebčín v Topoľčiankach založený v roku 1921 je špecializovaným a jedinečným zariadením svojho druhu na chov koní tradičných a športových plemien.Chov 550 koní, 4 plemien je európskou raritou. Tradičné plemená Slovenského teplokrvníka, plemená Lipican, Shagya Arab a Hucul sú zahrnuté do chránených plemien v organizácií FAO. Žrebčín vytvára podmienky pre záujemcov o jazdu na koni, vozenie kočom a je spoluorganizátorom dostihových dní, ako aj mnohých parkúrových súťaží.Veľkému záujmu prívržencov hipoturistiky sa teší hipologické múzeum, ktoré je jediné na Slovensku.

Agroturistika

Zubria obora: V jedinej Zubrej obore na Slovensku je možné vzhliadnuť Zubra Európskeho iba 6 km od centra Topoľčianok v obore Piesky. Okolité lesy Zubrej obory sú rajom pre poľovníkov.

Cykloturistika a pešia turistika

Územím obce prechádza Ponitrianska cyklomagistrála dlhá 55 km, ktorá začína v obci Vinodol, prechádza cez Žitavskú pahorkatinu a končí v Topoľčiankach. Nad hustými tmavými tríbečskými lesmi sa týči hrad Hrušov. Dnes zrúcanina – múry, ktoré sú svedectvom dávnej histórie. Hrad Hrušov vybudovali pre vojenskú posádku v sieti hradných opevnení Matúša Čáka.V súčastnosti je Hrušov veľmi obľúbeným cieľom nenáročných peších vychádzok.

Poľovníctvo

Veľká zvernica založená v roku 1903 svojou výmerou 11 131 ha patrí medzi najväčšie v Európe. Hlavnou zverou je jelenia zver, pridružená zver muflónia, danielia, srnčia a diviačia.Pre individuálne poľovačky slúži množstvo kvalitných posedov a hustá sieť udržiavaných poľovníckych chodníkov. Z kolektívnych poľovačiek sú v ponuke nadhánky na diviačiu zver za pomoci honcov a psov.

Topoľčianske vinohradníctvo

Pestovanie vinnej révy sa datuje od prvej polovice 18.stor. grófom Keglevichom, zámockým pánom.V oblasti Topoľčianok sa rodí hrozno príznačnej kvality. Víno vyrobené pod značkou Chateau Topoľčianky, ktoré si získalo veľkú popularitu nielen doma, ale aj v zahraničí.

Mariánska púť

Každoročne sa druhú júlovú nedeľu zhromaždujú státisíce pútnikov k P. Márií Škapuliarskej. Táto tradícia bola založená v roku 1686.

 
 
 
 
x
Táto stránka používa cookies. Viac informácií. Súhlasím